NewStats: 3,261,246 , 8,173,493 topics. Date: Wednesday, 28 May 2025 at 04:22 PM 4g4c4z

6z3e3g

Picture Of A $25.75 Rice That I Bought In Chicago US - Food (3) - Nairaland 1a2u2z

Picture Of A $25.75 Rice That I Bought In Chicago US (89335 Views)

(4)

Go Down)

brain54(m): 10:38pm On Mar 01, 2023
ZINNYBANKS:

I heard egg is like gold over there now lol. grin
I thought that was U.K…

U.S too?
xtivin(m): 10:45pm On Mar 01, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again
Bro let's swap na sad no thank God you see funds buy am

2 Likes

WantsandMore: 12:37am On Mar 02, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again
Obidient said we are suffering & will suffer more
LikeAking: 1:53am On Mar 02, 2023
1stGenAmerican:
Don’t believe everything you read.
Today, I bought this in the same US and have enough for 2 people. As you can see, it has rice included which is how I knew OP wasn’t being honest. It was $8.25 with a $2.99 delivery charge because I was too lazy to leave my office to pick it up myself:


Thanks for exposing that useless OP...

He must be a BAT er


Bat and co has sent them to conduct this rice propaganda, before they increase the price of rice..


Stupid OP, how u go use 28.5 usd buy that rubbish... Lier

28 Likes 2 Shares

Schrodinger2(m): 6:11am On Mar 02, 2023
ZINNYBANKS:

I heard eggs is like gold over there now lol. grin
Eggs are now expensive. The last one I bought was about $10 for a dozen and half. It used to be $3 before the Russian Ukraine war.

5 Likes

KingAzubuike(f): 6:17am On Mar 02, 2023
CoronaVirusRelo:
Eating out comes with a cost
Crops which are not native to a particular country are usually expensive.. they import them. Same way a single plate of strawberry cost alot here when it cost just a few cents over there.

11 Likes

1stGenAmerican(f): 6:22am On Mar 02, 2023
Rice is one of the cheapest things in the US. It’s farmed in several states.

23 Likes

magnum247: 8:58am On Mar 02, 2023
Op has vanished o....I don't know why a lot of people feel the need to pepper others. Rice ko potato ni grin

31 Likes

Lunja: 10:55am On Mar 02, 2023
Fake news from a fake american...




1stGenAmerican:
Rice is one of the cheapest things in the US. It’s farmed in several states.

2 Likes

Lunja: 10:58am On Mar 02, 2023
Fake news from a fake american, who spends her entire day on nairaland.

SHAME!

1stGenAmerican:


I don’t need a visa, I was born here you useless, jealous idiot.
My birth certificate and blue port are all I need.

2 Likes 1 Share

Lunja: 11:07am On Mar 02, 2023
Apt!

1stGenAmerican na BIG MUMU!

Broke ass n!gga wey dey form posh. Sometime ago, she posted her meager balance (thinking she was balling).
She deleted it after she was skinned & roasted here. cheesy

Ballzproblem2:
lol that moniker is known for bootlicking Uncle Sam ,Uncle Sam can do no wrong in her eye 🤮 no self dignity

3 Likes

Unclesamo(m): 1:53pm On Mar 02, 2023
1stGenAmerican:

grin You heard right. Chicken is cheaper than eggs by more than half.
seriously 😳
what's the mystery behind it?
Re: Picture Of A $25.75 Rice That I Bought In Chicago US by Nobody: 1:55pm On Mar 02, 2023
1stGenAmerican:


That moniker and his other personality Usen1 are mentally ill creatures who come here to insult their mothers and grandmothers daily because they hate their own drug addicted lives. No attention is paid to him/them. He’s a mentally ill coward and a sissy so he doesn’t approach men, he picks on women.
Ooh. That's useni the America hater. I should have known earlier! 🤣🤣

6 Likes

Re: Picture Of A $25.75 Rice That I Bought In Chicago US by Nobody: 1:56pm On Mar 02, 2023
Lunja:
Fake news from a fake american, who spends her entire day on nairaland.

SHAME!

She bust una lie. You come dey cry! 🤣🤣

16 Likes

dad67: 2:04pm On Mar 02, 2023
magnum247:
Op has vanished o....I don't know why a lot of people feel the need to pepper others. Rice ko potato ni grin

I no just understand why person go just come online day lie 🙄 for what? Wetin you go gain

And people dey even am self , people way never for NIN talk more of port .

32 Likes 1 Share

CodeTemplar: 2:35pm On Mar 02, 2023
Hmmm. Start rice business now. You cook and sell.
Lunja: 2:38pm On Mar 02, 2023
Una lie? Who is una?
You come dey laugh

Wagwanbrethren:

She bust una lie. You come dey cry! 🤣🤣

2 Likes

kmaster007: 6:27pm On Mar 02, 2023
Dem no dey sell garri and groundnut
Princessstee: 9:35pm On Mar 02, 2023
Poeple think say living abroad na beans grin

1 Like

adecz: 9:36pm On Mar 02, 2023
Stop lieing❗️❗️😕😕😕
spagettiluv: 9:36pm On Mar 02, 2023
BTC rate

CaptMarvel(m): 9:37pm On Mar 02, 2023
Ihedinuwa69:
Me converting 25 dollars to Naira in the current dollar rate now
Omo 😩
Thats like the price of an half bag of rice now hahaha
bolademi(m): 9:37pm On Mar 02, 2023
Eating out comes with a cost

How many kg
Bintdawood(f): 9:37pm On Mar 02, 2023
Ohh e no too cost seff😎 🚶
inforesource: 9:37pm On Mar 02, 2023
Ihedinuwa69:
Me converting 25 dollars to Naira in the current dollar rate now
Omo 😩
When you convert add fuel money, security mini, borehole mini, double taxes, stress of bad road mini, etc then you will get the right exchange rate. Lol

3 Likes 1 Share

Chuknovski(m): 9:37pm On Mar 02, 2023
Ijaya06:


There's a little sauce, but it's just curry. If I want beef, I'll pay about $50

See america wey we want go
Sevenworldpower(m): 9:38pm On Mar 02, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again

In 80s, #2.50k would by rice of similar quantity in Nigeria.

1 Like

newnigerdelta00: 9:38pm On Mar 02, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again






And we go dey cry say we dey suffer for Nigeria, Nigerians our problems is that we are not greatful to God

2 Likes

mufutau55(m): 9:39pm On Mar 02, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again

What restaurant are you to pay that much.
Chinese restaurant sell that bowl for only $3-$4.
So, please forget it, unbeleivable at $25.75 for that small bowl of white rice.

Hajji M.

12 Likes

: 9:39pm On Mar 02, 2023
Ijaya06:
I'll need 10 plates of this to be full 🌝. They still collect tax of $5. Con ask me for tips again
You don't have to put that envelope there to show you are in the U.S of A

Resist the urge to shalaye cool
iHart(m): 9:39pm On Mar 02, 2023
Thought they said food is cheap abroad?

Reply)

Fish With Human Parts Seen In Ibadan

(Go Up)

Sections: How To . 24
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or s on Nairaland.